Zaplétání hřívy
Pokud se s koněm nebo s poníkem chystáme na závody či výstavu je dobré (ne-li nutné) upravit jeho zevnějšek, jak nejlépe dovedeme. Dnes to bude o splétání hřívy. Tento úkon nám sice zabere nějaký ten čas, obzvlášť když máme netrpělivého koně nebo citlivého, ale výsledek bude stát za to! Zaplétáním hřívy v neposlední řadě zvýrazníme linii krku - kůň bude působit elegantněji.
CO BUDEME POTŘEBOVAT:
Potřebujeme samozřejmě koníka, kterému budeme hřívu splétat. Ne všem koním spletená hříva sluší, například jsou plemena u kterých v žádném případě hřívu nezaplétáme (hafling, frísky kůň...)! Pokud koník nemá protrhanou hřívu musíme ji protrhat, aby nebyla příliš dlouhá a hustá. To znamená, že musíme odstranit dlouhé žíně vespod. K tomu používáme hřeben na hřívu, kterým žíně opatrně rychlým škubnutím vytrhneme. Jen dejte pozor, aby to koníka nebolelo! K samotnému zaplétání hřívy dále budeme potřebovat hřeben, gumičky, (na černou černé, na bílou bílé), bílou leukoplast nebo jinou libovolně barevnou lepící pásku, kterou budeme moci copánky ve finále omotat, a nůžky na její stříhání.
1. krok: Koníka si na ohlávce uvážeme na vhodném místě - buď ve stáji, nebo venku. Kdo je malý, nebo má velkého koně, vezme si vědro (nebo něco jiného na co lze stoupnout-fantazii se meze nekladou), aby na hřívu lépe dosáhl. 2. krok: Pokud koni hříva padá po obou stranách krku, načešeme ji na jednu stranu a pečlivě jemně pročešeme hřebínkem. 3. krok: Hřívu navlhčíme a přitlačíme nejvíc dolů, aby byla plochá a přiléhala ke krku. 4. krok: Každý pramínek zachytíme zvlášť do gumičky. 5. krok: Dbáme na to aby vzdálenost mezi pramínky byla stejná (asi tak na šířku hřebene, zaleží na hustotě hřívy. 6. krok: Začínáme splétat od kštice. Pokud chceme aby copánky byly vztyčené, dáváme pozor už při pletení a snažíme se splétat co nejvíce nahoru (k tomu nám poslouží ono vědro, na kterém budeme stát, abychom byli nad koňským krkem a mohli copánky táhnout vzhůru). Copánky mohou být, ale i spadlé na stranu, záleží na našem vkusu. 7. krok: Navlhčíme a uhladíme jeden pramen, rozdělíme jej na tři části a začneme plést copánek. Žíně dobře utahujeme Konec zavážeme - nejlépe gumičkou nebo provázkem. 8. krok: Když máme spletené všechny copánky začneme je do kštice upravovat do bobečků. 9. krok: Nejprve copánek přehneme a volné štětičky, které nám zbyly dole pod gumičkou, omotáme kolem copánku. 10. krok: Copánek obtočíme a dobře upevníme gumičkou či provázkem. Snažíme se, aby konec copánku schovaný a nikde nevyčníval. 11. krok: Už máme skoro hotovo. Nyní nastříháme cca 7-10cm dlouhé proužky z leukoplasti a co neblíže a ke kořínkům hřívy, každý bobeček omotáme a řádně upevníme. 12. krok: Můžeme také využít kontrastu a na černou hřívu použít bílou leukoplast, ale i černá hříva s černou leukoplastí vypadá dobře! Dobrá rada na závěr: Pokud musíme splétat hřívu večer před závodem, navlhčeme na každý copánek kousek punčochy a připevníme gumičkou. Copánky tak zůstanou čisté a nebudou se rozplétat. |
ZDROJ: Koně & Hříbata Autor: mp. viki
Krásný
(Eliška Boricová, 8. 10. 2015 21:14)